Haber Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 12:17
 
BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNE ZAM GELDİ!
Bedelli askerlik yapacakların merakla beklediği 2021 yılı bedelli askerlik ücretleri belli oldu. Geçen yılın ikinci yarısında 37.070 TL olan bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısında 39.788 TL olarak uygulanacak. Dövizle bedelli askerlik yapacak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ödeyeceği ücret ise başvuruyu yaptıkları tarihteki döviz kuru esas alınarak hesaplanacak.
GÜNDEM Haberi
BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNE ZAM GELDİ!

Milli Savunma Bakanlığı, Ocak, Şubat ve Mart 2021 yedek subay, yedek astsubay, erbaş/erler ile 2021 yılı bedelli askerlik yerlerini ve dönemlerini geçen cuma günü açıklarken, bedelli ücreti de yeniden hesaplandı. Geçen yılın ikinci yarısında 37 bin 70 TL olan bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısında 39 bin 788 TL olarak uygulanacak. Geçen yıl ocak-haziran döneminde 35 bin 54 TL olan bedelli askerlik ücreti böylece bir yılda yüzde 13,50 zamlanmış oldu.

Öte yandan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dövizle askerlik bedellerinin hesabında da değişikliğe gidiliyor. Askerlik başvurusu yapan gurbetçinin ödeyeceği para tutarı, Merkez bankasınca yılın ilk mesai günü tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı konvertibl döviz olarak hesaplanıyor. Buna göre, gurbetçilerin ödeyeceği dövizle askerlik bedeli, başvuruyu yaptıkları tarihteki döviz kuru esas alınarak hesaplanacak.

MEHMETÇİK YENİ KAMUFLAJINI GİYDİ

Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığının eğitim elbisesi iyileştirme, geliştirme çalışmaları kapsamında tasarımı 2019’da tamamlanan, tedarik işlemleri ise Milli Savunma Bakanlığınca 2020’de yapılan yeni tip ve desen eğitim elbisesi, rüzgar ceketi ve yeni tip botlar da pazartesi gününden itibaren uygulamaya alındı.

İlk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar tarafından Arifiye ziyaretinde kullanılan eğitim elbiseleri ve botların tasarımında Kara Kuvvetleri Komutanlığında görevli subay, yedek subay, astsubay, yedek astsubay ve yükümlü personel ile Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki Kara Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin çok daha ergonomik kıyafetler kullanması amaçlandı.

Mehmetçik için nanoteknolojik üretimle elde edilen, su itici özelliğe sahip yeni tip eğitim kamuflajının model ve desen seçimi, Türkiye’nin coğrafi yapısına uygun özellikler göz önünde tutularak yapıldığı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEDELLİ, ASKERLİK, ÜCRETİNE, ZAM, GELDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı