Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 17:56
 
Billboardlar hakkında Başkan Özcan’dan Doğanay’a cevap
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Bolu Belediyesi tarafından asılan ve Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın kullandığı telefon numarasının yer aldığı billboardlar hakkında açıklamalarda bulundu. Konun özünün saptırıldığını ve Nurettin Doğanay’ın numarasına yayınladığı için kendisine teşekkür etmesi gerektiğini belirten Başkan Özcan, “Telefon numarası herkeste olması lazım saten iktidar partinin il başkanının. Ben kendi numaramı herkese veriyorum. Niye bunu yaptın Nurettin Bey diye sorsun insanlar” ifadelini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Billboardlar hakkında Başkan Özcan’dan Doğanay’a cevap

Bolu’nun gündemine oturan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, makamında Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın sözlerine cevap verdi. Başkan Özcan, “Açıkça söylemek gerekirse ben kameraların karşısına geçme derdinde değilim. Ancak, bugün Ak Parti’nin İl Başkanı bir dizi açıklama yapmış. Açıkçası bu açıklamayı bekliyordum. Konuyu başka yere geçme çabaları. Biz ne anlatıyoruz, o Konya’yı anlatıyor. Biz diyoruz ki sen 200 kişinin ekmeği ile oynadın o diyor ki, ‘Benim telefonumu niye halka duyurdun?’ Şimdi mazlumu oynamaya çalışıyor. Zalimden mazlum çıkmaz. Hele Nurettin Doğanay’dan hiç mazlum çıkmaz. Önce şu telefon meselesini konuşalım. Biz siyaset yapıyoruz. Eğer sen il başkanıysan, milletvekilliysen, belediye başkanıysan senin telefonun herkeste olmalı. Benim telefonum herkeste olduğu için ben bugün burada oturuyorum. 4 yıldır milletvekili seçildim. Sen telefonunu millete vermezsen, il başkanlığından emekli olur gidersin. Biz de bu noktada sayın Doğanay’a yardımcı olmuş olduk. İnsanlar Doğanay’a ulaşabilsin düşüncesi ile yardımcı olduk, teşekkür beklerken tepki aldık. Hemen soluğu karakolda almış. Benim numaram belli. Defalarca canlı yayında söyledim. 0532 316 5182 , bakın yine canlı yayındasınız yine söyledim. Şunu yaparsa daha memnun olurum. Benim telefonumu büyük harflerle duyursa daha memnun olurum. Olmayan arkadaşlarımız da onlarda da olmuş olur. ‘Vatandaş beni gece ararsa’ diyorsun. Vatandaş gece seni arayıp ‘Hastam var, cenazem var’ diyemeyecekse, bırakacaksın siyaseti müteahhitliğine devam edeceksin. İstediğin zaman telefonu kapatırsın” ifadelerini kullandı.

 “İŞKUR Müdürü Bana Ver Deseler Veririm, Verme Derseler Veremem’ Diyor”

Konunun özünü saptırmaya çalışıldığını söyleyen Başkan Özcan, “Konun özü, 200 kişiye ekmek verilmesine Nurettin Doğanay’ın engel olmasıydı. İŞKUR Müdürü açıkça söylüyor zaten. ‘Bana ver deseler veririm, verme derseler veremem’ diyor. Tabi bu ayrı bir konu. İş madem bu aşamaya gelmiş, madem müdür ben partizanım diyor, 200 kişi için madem bu talimatı verdin, ben çok kişiye iş sözü vermişim onun ızdırabını çekiyormuşum. Öyle diyorlar. Ben bugüne kadar hiç bir seçimde tutamayacağım sözü vermedim. Bu şekilde seçilmedim. Asıl kendi zihniyetleri böyle olduğu için bize yıkıyor. Bugün 34 bin kişi Bolu’da Ak Parti üyesi. Bu insanların yüzde 90’ını iş vaadiyle kandırıp üye yaptılar. 34 bin üyesi olan bir parti 42 bin oy alıyorsa, 4 bin üyesi olan bir partinin adayı nasıl 50 bin alıyor sorusunu kendilerine sormaları gerekir. Yıllarca insanlara iş vaadinde bulundular. Kamuya kaç kişi aldırdılar. Kendi yeğenleri, kendi çocukları bir avuç azınlığın çocukları hep. Biz kimseye iş vaadinde bulunarak bu koltukta oturmuyoruz” dedi.

“Bu Sorun Nurettin Doğanay İle Tanju Özcan Arasındaki Sorun Değildir”

Nurettin Doğanay’ın Ak Parti İl Başkanı olarak kalmasının kendisini mutlu ettiğin söyleyen Özcan,  “Ben İŞKUR Müdürü’ne dedim ki bu 200 kişiyi noter ile belirleyelim dedik. Ben belirleyelim demedim. Adil olmak bu. Ver sen talimatı noter huzurunda kura çekilerek 200 kişi belirlensin. Bir tane isim gönderme derdinde değilim. 17 bin kişi başvurdu. Ben zaten bu kişilerin içinden en doğrularını bulabilirim iddiasında değilim ki. Kura çekelim, İŞKUR der ki bu 200 kişiyi size bildiriyoruz. Benim böyle bir derdim yok ki. Benim belirlediğim insanlar işe alınsın gibi bir derdim yok ki. Zaten ettiğimiz yemin de bunu gerektiriyor. Nurettin Doğanay’ın beni anlamama sebebini ben bugün daha iyi anladım. Açıklamasında ne diyor, ‘Ben Ak Parti’nin doğrultusunda siyaset yaptım bu güne kadar. Ben bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nin değil, Türk milletinin menfaatleri doğrultusunda siyaset yaptım. Böyle de yapmaya devam edeceğim. O bu yüzden atama İl Başkanı olarak yerinde sayıyor, benim yerim farklı olduğu için 4 kez milletvekili aynı sırada belediye başkanı olarak seçildim. Alıp kendisini sorgulaması gerekiyor. Bu sorun Nurettin Doğanay ile Tanju Özcan arasındaki sorun değildir. Bu, Nurettin Doğanay ile Bolu’daki işsiz vatandaşlarımız arasındaki bir sorun. Üstelik Sayın Doğanay, Ak Parti İl Başkanı olarak kalması beni mutlu ediyor. Biz elde ettiğimiz başarıları Nurettin Doğanay zamanında elde ettik. Değişirse diye uykularım kaçıyor. Bu 200 kişi konusunda ısrarımızı sürdürüyoruz. Talimat bekliyorlar, talimatı versin. İŞKUR kurayı çeksin, o kurada kim çıkarsa ben o vatandaşlarımızı alır çalıştırırım” ifadelerine yer verdi.

“Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Bu Proje Kapsamında 2,3 Yıldır Çalışma Yürütüyor”

İŞKUR’da bu konuda iki tip çalışma konusunun bulunduğunu belirten Başkan Özcan, “İki tip konu var, bir tanesi iş başı eğitim programı yani Arçeliğin yararlandığı proje. Örneğin yan sanayilerinin faydalandığı proje. Bu projenin özü ki bizim belediye şirketinin başvurduğu da bu proje. Özü şu 6 aylık bir proje 3 aylık maaşını İŞKUR veriyor 3 ayda ilgili şirket veriyor sonunda da belge veriyorlar.  Bizim teklifimiz iş başı tekli ile ilgiliydi. Ve dedik ki 3 ay siz verin 3 ay biz verelim geri kalan 6 ayda kendi şirketimizde çalıştıralım.  Müdür beyde bunu kabul ediyor saten. Mesela CHP’li Eskişehir Tepebaşı belediyesi bu proje kapsamında 2,3 yıldır çalışma yürütüyor. İkinci de TYP (Toplum Yararına Programı) bu proje kapsamında geçtiğimiz yıl Bolu belediyesine 367 kişi vermişler. Bu yıl bu proje açılmadı açılınca ona da başvuracağız. Adı üstünde Toplu Yararına Çalışma projesinden önce özel sektördeki fabrika değil belediye gibi İl Özel İdare gibi kuruluşlar faydalanır. Geçmiş yıllarda istenmemiş ki senden. Ama bu yıl istenmiş, sen bakanlığa sunmuşsun bakanlık olur demiş uygun demiş. Başka yerlerde uygulamaları var. Ben müdür beyin kendisine de örnekler verdim. Kendisi de araştırmış doğru diyor var diyor. Ama buna rağmen vermiyorum çünkü Ak Parti il başkanı bana ver diye talimat vermiyor diyor. Ben de tekrar ediyorum ver şu talimatı hakkımız bu. Bolu Belediyesinin hakkı bu hatta Özel İdaresi de hakkı onlara da çağrıda bulunuyorum. Ve dediğim gibi bu 200 kişiyi de ben belirlemeyim noter huzurunda başvursunlar çalışacakları alanlara göre kura çekilsin” dedi.

“Telefon Numarası Herkeste Olması Lazım Saten”

Amacının halk aydınlatmak olduğun söyleyen Özcan, “Benim amacım halkı aydınlatmak, halkı bilgilendirmekti.  Nurettin Doğanay’ı hedef göstermek falan değil. Ama bu projenin gerçekleşmemesinin sebebi Nurettin Doğanay’dı ey halkım bunu bilin demektir.  Telefon numarası herkeste olması lazım saten iktidar partinin il başkanının. Ben kendi numaramı herkese veriyorum.  Niye bunu yaptın Nurettin Bey diye sorsun insanlar. Sormasın mı? “ ifadelerini kullandı.

“Bana Bundan Dolayı Da Teşekkür Etmeli”

Meselenin telefon numarasının yazılması olmadığını belirten Özcan, “ Olayla doğru olduğu için apar topar karakola gidip işte karar aldırıp onları kaldırdılar.  Bir rahatsızlığın yoksa ortada niye bunları kamuoyunun bilmesinden rahatsız oluyorsun. Mesele orada telefon numarası meselesi değil. O işin bahanesi, ama dediği gibi üst düzey siyasetle uğraşıyorsan insanların dertleriyle ilgileniyorsan kusura bakma insanlar seni gece de arayabilmeli.  Bana bundan dolayı da teşekkür etmeli” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın Da Bu Konuya Duyarsız Kalmayacak”

Cumhurbaşkanlığına da şikayet dilekçesi verdiğini söyleyen Başkan Özcan, “Valiliğe verdiğim şikâyet kâğıdında bilgi amaçlı olarak Sayın Cumhurbaşkanlığı makamına da dilekçenin gönderildiğini not olarak düştük ve gönderdik.  Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konuya duyarsız kalacağını düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Nurettin Doğanay Telefonunu Değiştirir Böyle Bir Problemi Varsa”

Sorunun 200 kişinin sorunu olduğunu belirten Başkan Özcan açıklamasında,“ Benim yayınladığım numara herhangi birinin numarası değil. Çok kızdığım halde İŞKUR müdürünün numarası değildi bu. Çünkü İŞKUR müdürü çözümü engelleyen kişi değil. İŞKUR müdürüne çözümü engelleten kişi.  Konu telefonun yayınlanması değil. Nurettin Doğanay telefonunu değiştirir böyle bir problemi varsa, korktuysa sorun ortadan kalkar onun acısından.  Ama ben diyorum ki 200 kişinin sorunu ortada, 200 aileden bahsediyorum. Ve diyorum ki ben belirlemeyim diyorum.  Kura ile belirlensin, ben bun daha öncede söyledim.  İŞKUR müdürüne dedim ben 200 kişi bulayım da bunun üzerinden getireyim değil benim derdim.  Böyle bir şey yapmadım, yaklaşık bir yıl süre geçti böyle bir şey yapmadım bundan sonra da yapmayacağım.  Ak partilide çıksın o kurada, CHP’lide çıksın İYİ partilide çıksın. Oradaki işler massa başı işler değil park bahçeler temizlik işleri gibi yerler” dedi.  

“200 Kişinin Hakkını Yedirtmemenin Mücadelesini Veriyorum”

Konunun düzeltilene kadar gündemde tutacağını söyleyen Özcan, “200 kişinin ekmek sahibi yapmanın tartışması bu. Bolu bundan nasıl zarar görecek. Nurettin Doğanay ile Tanju’nun tartışması değil bu.  Nurettin Doğanay’ın ben bu görevde kalmasını arzu ediyorum. Bu tartışma yaşanmasaydı o 200 kişinin durumunu Bolu halkı bilmeyecekti.  Siyaset bir tarafa ama ben Bolu Belediyesinin hakkını o 200 kişinin hakkını yedirtmemenin mücadelesini veriyorum. Nurettin beyle benim iplerim kişisel olarak kopmaz ama bu konuyu düzeltmediği sürece ben bu konuyu gündemde tutarım” ifadelerini kullandı.

“Başıma Bir Şey Gelecekse Buyursun Gelsin”

Son olarak Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın emniyete şikayeti ve hakkında bulunacağı suç duyurusu hakkında açıklama yapan Özcan,“Bir siyasi partinin il başkanının telefonunu açıkladı diye bu güne kadar ceza almış kimseyi duymadım. Hukukçu olarak söylüyorum yaptığımın suç olmadığını tam tersi bana teşekkür etmesi gerektiğini ona yardımcı olduğunu düşünmesi gerekir. Ben Ak parti il başkanının telefonu vatandaşlara duyurduğum için başıma bir şey gelecekse buyursun gelsin. Allah yukarda ne için yaptığımız ortada

Kaynak: Editör:
Etiketler: Billboardlar, hakkında, Başkan, Özcan’dan, Doğanay’a, cevap,
Yorumlar
Haber Yazılımı