Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 18:00
 
“DEVLET MEMURLARI SİYASİ PARTİLERDEN TALİMAT ALAMAZ”
İŞKUR Müdürü ile bir çalışma için yaptığı görüşmede siyasi muamele yapıldığını belirten Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan basın açıklaması düzenleyerek açıklamalarda bulundu. İŞKUR Müdürü hakkında görevini kötüye kullandığı için suç duyurusunda bulunacağını belirten Özcan “Ak Parti Milletvekilleri ve İl Başkanı Nurettin Doğanay bu hatayı düzeltsin. Ben bu konuda uyarıyorum. Gerekirse bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşıyacağım ilerleyen günlerde milletvekilleri arkadaşlarım vasıtasıyla. 200 kişiyi ekmek sahibi yapmak istiyoruz, çalıştırmak istiyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“DEVLET MEMURLARI SİYASİ PARTİLERDEN TALİMAT ALAMAZ”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan İŞKUR Müdürü ile İş başı eğitim programı için yaptığı görüşmede siyasi muamele yapıldığını ve İŞKUR Müdürünün Ak Parti’nin Yönetim Kurulu Üyesi gibi davrandığını belirtti.  İŞKUR Müdürünün görevi kötüye kullandığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirten Başkan Özcan, İŞKUR ile yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu. Özcan yaptığı açıklamasında, “İş başı eğitim programı diye bir program var. İŞKUR müdürlükleri tarafından yürütülüyor. Bu programın özeti şu, Siz bu program kapsamında İŞKUR’a müracaat ediyorsunuz anonim şirketler. Çalıştırdığınız, anonim şirkette çalışan işçilerin 30’u kadar miktarla ilgili diyorsunuz ki ben bunları şu programda çalıştırmak istiyorum. Bu programın sonunda da ben onarla bir sertifikada vereceğim. Yani bir iş sahibi de olmuş olacaklar. Aynı zamanda bir belge sahibi de olmuş olacaklar. Şimdi biz bunu geçen yılın sonundan itibaren İŞKUR müdürü ile istişare etmeye başladı. İŞKUR müdürü dedem ki bizim belediyemizin de şirketi var. Yani Arçelik’ten bir farkı yok.  Dolayısıyla iş başı eğitim programından bizde faydalanmak istiyoruz. Bu şekilde çok sayıda kişi istihdam edilecek. Bu proje normal de 6 aylık bir proje 3 ayını İŞKUR karşılıyor. Sigorta prim ve maaşları,3 ayını da bu programdan faydalanan şirket karşılıyor. Arçelik başta olmak üzere özel sektörde birçok firma bundan faydalanıyor. Biz dedi ki biz belediyenin üzerinden bunu yapalım 6 aylık programı biz 1 yıla çıkartalım. Yani 6 aylık program bittikten sonra kalan 6 ayıda biz gececi olarak bunları şirketimizde bunları çalıştıralım. Özel sektöre bunu sağlarken 6 ay sağlıyorsun 3 ayını siz veriyorsunuz 3 ayını özel sektördeki firma veriyor. Biz 3 ayını siz verin geri kalan 9 ayını da biz tamamlayalım dedik” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIK OLUMLU GÖRÜŞ VERDİ”

 16 Ocak’ta resmi olarak da başvuru yaptıklarını söyleyen Özcan, “Önce müdür bey dedi ki bakanlığa görüş soracağım dedi. Bakanlığa görüş sordu. Bakanlık olumlu görüş verdi. Ama baktık ki iş yürümüyor. Ben kendisini aradım dedim ki müdür bey ne oldu bizim başvurumuz. Bana dedi ki başvurunuz hukuka uygun bakanlıktan da olumlu yanıt geldi. Hatta ben araştırdım Türkiye’nin değişik illerinde değişik belediye şirketlerinde de bu programla olumlu yanıt verilmiş ve iş başı eğitim programları başlatılmış. Ama ben Bolu’da bunu yapmak istemiyorum. Dedim ki müdür bey talebiniz hukuka uygun diyorsunuz.  Başka belediyelerde bunun uygulaması var diyorsunuz. Peki, Bolu da neden bunu yapmıyorsunuz dedim. Ben ısrar ettikçe ben memurum demeye başladı. Dedim ki sana baskı mı var. Yorum yok. Beninle olan konuşması bu müdürün” dedi.

“BURADA 200 KİŞİNİN EKMEĞİNE MANİ OLMAYIN”

Bu programın belediyelerde de uygulandığını belirten Başkan Özcan,  “Ben tabi ısrarla bunu tekrar değerlendirelim dediğim için bana cumaya kadar süre verin dedi. Cuma günü müdüre hanım ile Ali bey kendisinin yanın gittiler. Ben pazartesiye kadar bir sondaj daha yapayım demiş. Pazartesi tekrar konuştular arkadaşlarımız açıkça demiş ki başkana selam söyleyin şu anda Ak Parti de bir toplantı var. Ak Parti milletvekilleri ve Ak Parti il başkanı bu konuyu istişare ediyorlar. Yap derlerse yaparım yapma derlerse yapmam. Cevap bu. Bunun üzerine ben Ak parti il başkanını aradım. Nurettin beyle 2-3 defa konuştum. Daha öncesinde de konuştum. Dedim ki adam açıkça söylüyor. Ak Parti milletvekilleri ve Ak Parti il başkanı bana ne talimat verirse ben buna uygun davranacağım diyor. Lütfen burada 200 kişinin ekmeğine mani olmayın, müdürü ara dedim. Çünkü bu bizim hakkımız lütuf değil. Başka belediyelerde uygulanıyor. Bunun içinde CHP’li belediye de var, Ak Partilide var, MHP’li de var. Bu adam sadece sizin engellediğinizi söylüyor. Sizden talimat alamadığı için bunu yapamadığını söylüyor. İnkar etti tabi ama adam ısrarla aynı şeyleri söylüyor. Bunu üzerine dün tekrar konuştuk. Bana olumlu talimat vermedikleri için, ben talebinizi reddedeceğim dedi.  Hakkımız olan, bakanlığın uygun görüş verdiği konuda tamamen siyasi sahiplenme Ak Parti milletvekilleri ve il başkanı ki bunu açıkça müdür itiraf ediyor. 200 kişinin ekmek sahibi olmasına mani oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ İL BAŞKANI’NIN KÖYLÜSÜ MÜDÜR, AK PARTİ’NİN YÖNETİM KURULU ÜYESİ GİBİ DAVRANIYOR”

Açıklamasının devamında İş Kur İl Müdürü'nün Bolu'dan özür dilemesi gerektiğini belirten Özcan, "Bu müdüre ne demeli. Parti devleti parti devleti deniliyor da işte al sana en somut örneği. Validen talimat alması gereken müdür açık bir şekilde siyasetten talimat alıyor. İl başkanından talimat alıyor, milletvekillerinden talimat alıyor. Ben bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Bu müdürle ilgilide hem valilik makamına şikâyet dilekçesi veriyorum iki konuda bir keyfi davranarak hakkımız olan bir konuda sırf siyasi sahiplerle bize bunu vermediği için görevini kötüye kullandığını ifade ediyorum. İkincisi 657’li devlet memurları kanunu çok açık. Devlet memurları kanunu şu söylüyor devlet memuru siyasi partilerden, siyasi parti il başkanlarından, siyasi parti milletvekillerinden talimat alamaz diyor. Açıkça devlet memuru kanunlarına muhalefet ediyor. Hem görevini kötüye kullanıyor hem de devlet memurları kanununa muhalefet ediyor. Ben buna seçilmiş belediye başkanı olarak göz yumamam. Hem valilik makamına hem de Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na da eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulunacağız. Kamuoyunun da bunu bilmesini istiyorum. İkinci yönü daha kötü. İşte geldiğimiz noktayı açık bir şekilde görüyorsunuz. Ak Parti İl Başkanı’nı da defalarca uyardım. Bakın bunu da açıkça söylüyorum. İşte ‘Benim haberim yok’ diyor. Haberin yoksa ben söyledim işte. Maalesef Ak Parti İl Başkanı’nın köylüsü müdür, Ak Parti’nin yönetim kurulu üyesi gibi davranıyor. Açık bir şekilde de bize söylüyor. ‘Ak Parti İl Başkanı ve Milletvekilleri, bana yap demeden yapamam’ dedi ve ‘Selamımı da söyleyin’ diyerek kendince dalga geçiyor. Dolayısı ile resmi cevap gelmeden bu durumu düzeltsinler. Bu müdür kamuoyundan özür dilesin. Ak Parti Milletvekilleri ve İl Başkanı Nurettin Doğanay bu hatayı düzeltsin. Ben bu konuda uyarıyorum. Gerekirse bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşıyacağım ilerleyen günlerde milletvekilleri arkadaşlarım vasıtasıyla. 200 kişiyi ekmek sahibi yapmak istiyoruz, çalıştırmak istiyoruz, aynı zamanda da belge verilecek günün sonunda ama buna maalesef Ak Parti Milletvekilleri ve İl Başkanı, müdüre talimat vererek engelliyorlar. Ondan sonra da İl İstihdam Kurulu Toplantısı’nda da 10 takla atıyor işsiz sayısını oradan düşürmeye çalışıyor, oradan düşürmeye çalışıyorum buradan düşürmeye çalışıyorum diye" dedi.

“BU HADSİZ MÜDÜRE YAP DESİNLER”

Başkan Özcan, İŞKUR müdürüne ‘Yap’ talimatının verilmesini isteyerek, “Bir de haddini de aşarak bana cevap vermiş. Aslında bu cevabı vermek için devlet memurunun, validen izin alması gerekiyor. Devlet memurlarının geldiği duruma bakın. Ben validen değil milletvekillerinden ve iktidar partisi il başkanından talimat alırım demesi bence başlı başına durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor. İnanın şu süreçte tansiyon problemi yaşamaya başladım. Her gün benim kapımda yüzlerce insan istiyor. Mevcut ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz ama Bolu Belediyesi’ne 17 bin iş başvurusu var. En mağdur olan 200 kişinin işini çözelim diyoruz, bunu da açık bir şekilde engelliyorlar. Geçmişte de oldu. Seçimden sonra da oldu. TYP kapsamında çalışanların süresini uzatmak için başvurduk. ‘Hayır, uzatamayız’ dediler. Efendim özel sektöre vermek istiyorlarmış. Özel sektöre tamamını verme bunun. Zaten binlerce kişi veriyorsun. Bak bizim şirketimize ver. Özel şirket kendi para kazanmak için istiyor. İl Özel İdareye, Bolu Belediyesine ver ki onlar da aynı zamanda kamu hizmeti yapsın. Sana da faydası var Bolu’da yaşayan bir birey olarak. Anlatamadık mı diye düşünürken meğer mesele anlayamamakla ilgili değilmiş. Kendi ifadesidir. ‘Evet, talebiniz hukuka uygundur. Faydalanan başka illerde var ancak Ak Parti Milletvekilleri ve il başkanı bana yap demedikçe yapmıyorum.’ İşin özeti bu. O zaman bu hadsiz müdüre yap desinler. Bundan sonra da kapıma gelen her işsiz arkadaşıma bunu anlatacağım. İşte bunu engelleyen İŞKUR, bunu engelleyen Ak Parti İl Başkanı yeri orada. Anlatsınlar onlara, hukuka uygunsa bu talep, Türkiye’nin başka illerinde muhtelif belediyelerde uygulanıyorsa Bolu’da niye uygulanmıyor. Dertleri ne?” dedi.

“İNSANLARIN EKMEK SAHİBİ OLMASINI ENGELLİYORLAR”

Son olarak insanların ekmek sahibi olmasını engellediklerini söyleyen Başkan Özcan, “Bunları tutanak altına aldım. Resmi ve telefon görüşmelerinin hepsini tutanak altına da aldık. Zaten fütursuzca ve açıkça bunu söylüyor. İşte orada tuhaf bir cümle kullanmış. ‘Belediyenin kendisi adam çalıştırabilir’ demiş. Bize akıl veriyor. Arçelik’te çalıştırabilir, engel var mı? Devletin sağladığı bir avantaj varsa ben bundan faydalanmak istiyorum bu bir. İkincisi, öyle bir belediye bıraktılar ki şu anda personel giderleri, tüm tedbirleri almamıza rağmen yasanın emrettiği sınırda. Yani müdürün bize akıl vermesine gerek yok. Müdür, bize vermesi gerekeni versin. Toplum yararına çalışma projesi, projeler başladığında ona müracaat edeceğiz. Ona da müracaat edeceğiz. Toplum yararına çalışma projesi demek burada özel sektörde fabrikayı kast etmiyor yasa. Toplum yararına çalışma demek kamu yararına kamu hizmeti yapan yerlere öncelik vereceksin demek. Sen Toplum Yararına Çalışma projesinde bir fabrika daha çok para kazansın diye önceliği ona verme zahmeti içerisinde oluyorsun. Senin önce kamuyu gözetmen lazım belediyeyi gözetmen lazım. İl Özel İdareye de vermesi lazım. Ben burada şunu da söylüyorum. İl Özel İdare hiç başvurmadı. Başvurun kardeşim, niye başvurmuyorsunuz? Bolu Belediyesi daha önce başvurmadığı için bundan yararlanmamış. Araştırmamışlar bizim şirketimiz bu kapsama girer mi girmez mi diye. Biz inceliyoruz, araştırıyoruz. Haksız bir talepte gitmiyoruz. Talep ediyoruz, haklıyız, uygun talebimiz. Bakanlık olumlu görüş veriyor ama oradaki milletvekili ve il başkanı bu partili müdüre talimat vererek işte bu kadar insanların ekmek sahibi olmasına engelliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “DEVLET, MEMURLARI, SİYASİ, PARTİLERDEN, TALİMAT, ALAMAZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı