Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 14:21
 
Eskişehirli Lösemi Hastası Buğra’ya Bolu’dan Destek Yağıyor
Eskişehir’de yaşayan 19 yaşındaki lösemi hastası Buğra Kara için donör arayan babası Murat Kara, kampanyanın giderek büyüdüğünü Buğra için Bolu dahil bir çok şehirden destek telefonları aldıklarını belirtti.
YAŞAM Haberi
Eskişehirli Lösemi Hastası Buğra’ya Bolu’dan Destek Yağıyor

Eskişehir'de 5 ay önce lösemi teşhisi konulan 19 yaşındaki Buğra Kara için uygun donör aranıyor. Belediye çalışanı baba Murat Kara, sosyal medyada büyüyen kampanyaya Eskişehir'in yanı sıra birçok ilden de destek geldiğini ifade ederek, “Tepebaşı Belediyesi'nde çalışıyorum, oradan izin alarak sosyal medyada konuyu paylaştık. Bu dakikadan sonra çok arayanlar oldu. Bize grup grup gelip kan vereceklerini iletenler oldu. Hatta Eskişehir'in yanında Ankara, İstanbul, Bolu, Artvin, Samsun'dan telefonlar geldi” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde çalışan Murat Kara'nın iki çocuğundan biri olan 19 yaşındaki Buğra Kara için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde kemoterapi tedavisi başlatıldı. Baba Murat Kara hastalığının ilerlemesi ve ilik nakli ihtiyacı nedeniyle sosyal medya üzerinden kan ile donör kampanyası başlattı. Sosyal medyada kısa sürede ilgi gören kampanyanın ilk gününde Eskişehir Kızılay Kan Merkezi'ne 30 kişi başvurarak kan örneği verip donör olmak istediğini söyledi.

Sosyal medya üzerinden yayılan kampanyada Eskişehir dışındaki birçok ilden destek geldiğini kaydeden baba Kara, “İnşallah bu bağışlardan bir sonuç çıkacak. Konunun sosyal medyada yayılmasından sonra çok arayan oldu. Bize grup, grup gelip kan vereceklerini iletenler oldu. Hatta Eskişehir'in yanında Ankara, İstanbul, Artvin, Bolu, Samsun'dan telefonlar geldi. Toplu olarak Kızılay Kan Merkezi'ne giderek bağış için kan vereceklerini söylediler. Oğlumun şuandaki tedavi süreci ilik nakline doğru gittiği için bizde dünya taramasından uygun donör çıkmadığı için ilik nakli kampanyası düzenlemeye karar verdik. Bu kadar ilgi olacağını tahmin edemedik. Bizim kampanya başlangıcımız Buğra içindi, yalnız sadece onun için değil, Türkiye'de lösemi hastası varsa, birine yapılan bağışlar uyarsa bizde çok memnun oluruz. Bu konuda çok bilinçlenmemiz gerekiyor. Gelenler üç tüp kan verecekler, sonra donör olup olamayacağı belli olacak. Bizde 5 ay öncesine kadar hiç bu konuyu bilmiyorduk, oğlumun rahatsızlığı geçtiğinde de gönüllü olarak devam edeceğim. Verilen kanlar ve doku örnekleri sadece Buğra için değil, lösemi hastası olan diğer hastalar içinde geçerli. Çünkü hangi hastaya uyarsa, ona donör olabiliyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eskişehirli, Lösemi, Hastası, Buğra’ya, Bolu’dan, Destek, Yağıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı