Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 19:28
 
"İHANET YOLU" İLE RESMİ MÜCADELE BAŞLADI
Bolu’da, yapılmasına kamuoyu tarafından şiddetle karşı çıkılan Güney Çevre Yolu projesinin iptali için 50 sivil toplum kuruluşu ve bölge muhtarlarının ortak çalışması ile mahkemeye başvuru yapıldı ve imza kampanyası başlatıldı.
GÜNDEM Haberi

Bolu’da geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanan ve şehrin güneyini olumsuz yönde etkileyeceği tahmin edilen Güney Çevre Yolu projesinin iptali için çalışmalar başladı. 50 sivil toplum kuruluşu ve bölge muhtarlarının ortak hareket etmesi ile beraber projenin iptali için Bolu İdare Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. Öte yandan yine projenin iptal edilmesi için Belediye Meydanı, Kent Meydanı, Highway AVM ve 14 BurdaAVM’ye kurulacak olan stantlarla imza kampanyası düzenlenecek.

“YAKLAŞIK 100 HEKTAR TARIM ALANI YOK OLACAK”

Güney Çevre Yolu projesinin iptal edilmesi hakkında ise 50 sivil toplum kuruluşu ve bölge muhtarları tarafından basın toplantısı düzenlendi. Oluşturulan platform adına basın açıklamasında bulunan Bolu Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Zuhal Demirci,  projenin yapılması halinde yaklaşık 100 hektar tarım alanının yok olacağını belirtti. Demirci, “Bolu Platformu koordinatörlüğü ile, yaklaşık 50 STK ve bölge muhtarlarının katılımıyla, çevre yolu projesinin mevcut güzergahının iptali için bir çalışma grubu/alt platform oluşturduk. Amacımız, yaşadığımız şehrin doğal ve beşeri varlıklarını koruyarak, sahip çıkarak ve mümkün olduğunca daha da katkı sağlayarak; gelecek nesillerimize yaşanabilir bir şehir mirası bırakmak. Güney Çevre Yolu mevcut devam eden proje ile yapılırsa, şehrimiz için telafisi zor, hatta imkansız denebilecek olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sorumluluk makamında olan yetkililerimize sesleniyoruz! Bu yol-duvar, yapıldığında, yaklaşık 100 hektar tarım alanı yok olacak! İlerleyen yıllarda şehrimizin ortası olabilecek bir güzergaha; 12 metre’ye varan yükseklikte ve 70 metre genişliğinde bir duvar inşa etmiş olacağız. Üstelik bu duvar, toprak dolgu malzeme ile  yapılıyor ve geçişler, altlarda oluşturulacak bir nevi dehlizlerden olacak! Çevre yolu, bazı köylerin ortasından geçmekte ve köyleri ikiye bölmektedir. Yakın köylerdeki yaşamı da olumsuz yönde etkileyecektir. Turizm sektörünü Bolu’nun gelecek vizyonunda en önemli yere koyuyoruz ve bu amaçla her fırsatta ve her ortamda çalışmalar yapılıyor. Şehrimizin özellikle turizm ile ilgili geleceği; güneye doğru kaplıcalarımız, göllerimiz, dağlarımız ve yaylalarımız aksında gelişecektir. Yapılmak istenen Güney Çevre Yolu; tam da bu tabii güzellikler ve varlıklarla buluşmak için şehrimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize kötü bir sürpriz olacaktır. Hava kirliliği oluşturacaktır, görüntü kirliliği oluşturacaktır, ses kirliliği oluşturacaktır, Bolu’nun güney bölgesi, tüm fonksiyonları ile olumsuz yönde değişecektir” diye konuştu.

ALTERNATİF YOL İÇİN ÖNERİ OTOYOL

Açıklamalarının devamında alternatif yol önerisi sunduklarını söyleyen Demirci, “Ulaşım master planı ile birlikte çevre yolunun, Bolu için elbette ki bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve mümkün olan en kısa sürede de yapılmasını istiyoruz. Mevcut yol; iyi niyetlerle ve şehrimizin uzun vadeli ulaşım ihtiyaçları gözönünde bulundurularak projelendirilmiş olabilir. Ancak, proje aşamasında sadece ulaşım açısından bakıldığı ve başka açılardan değerlendirilmediği görülüyor. Ya da tercih, sadece ulaşım yönünde olmuştur. Şehrimize fazla zarar vermeden, söz konusu ulaşım ihtiyacımız farklı alternatiflerle de projelendirilebilir. Örneğin, Otoyolun Bolu doğu-batı arası ücretsiz kullandırılarak bu ihtiyaç kısa vadede görülebilir. Uzun vadede kuzeyde, otoyola paralel bir güzergahta çevre yolu inşa edilebilir. Böylelikle yeni bir görüntü, hava ve ses kirliliği oluşturmadan mevcut otoyol aksında bu yol projelendirilerek yapılabilir” dedi.

YASAL SÜREÇ VE İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Son olarak projenin iptali için yasal başvurunun yapıldığı imza kampanyası başlattıklarını belirten Demirci, “Bolu İdare Mahkemesi’ne, projenin iptali için dava açıldı. Kamu yararından çok, mevcut güzergahı ile kamu için zarar oluşturacağı yönünde değerlendirdiğimiz çevre yolu projesinin, yasal süreç sonucunda da iptal edileceğini ümit ediyoruz. T.C. Bolu Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nün 17.01.2020 tarih ve 47388285-10167-63191-42 sayılı evrakı ile imza kampanyası izni alınmıştır. Tüm halkımızdan, mevcut proje ile çevre yolu yapımının iptali için açılan imza kampanyamıza destek bekliyoruz. Talebimizin yazılı olduğu dilekçe ile birlikte imza dökümanı ilgili kurumlara iletilecektir.

İzin evrakı ile imza kampanyasının yer ve zamanı:

13 Ocak 2020 – 12 Mart 2020   Saat: 10:00 - 18:00 arası

Belediye Meydanı

Kent Meydanı

Highway AVM

14 Burda AVM

Netice itibariyle şu ana kadar yapılan Güney Çevre Yolu’nun Mudurnu yolu ile kesiştiği noktaya kadar; kent içi bulvar haline getirilmesi ve zemin kotuna düşürülmesi, diğer kısımlarının da iptal edilmesini Bölge halkı ve Bolulular adına yetkililerimizden talep ediyoruz.

Yerel ve merkezi idarelerimizin ve kamu yöneticilerimizin, kamunun menfaati yönünde çalıştıkları veya çalışması gerekliliği hepimizin malumu.Zaman zaman hatalı uygulamalar olabilir.Biz, bu çevre yolu güzergahının da çok boyutlu olarak ve yeterince araştırılmadan, Bolu’ya fayda ve zararlarının çok fazla mütalaa edilmeden projelendirildiğini ve neticede hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz.Bu hatalı uygulamanın biran önce iptal edilmesini ve ihtiyaç olan çevre yolunun doğru bir güzergahtan yapılmasını istiyoruz.

Bolu halkı, bu yol güzergahını istemiyor; Bolu’ya, Bolulular’a ve Bolu’nun geleceğine zarar vereceğini düşünüyor! Halkın bu isteğini ve değerlendirmelerini siz değerli basınımız vasıtasıyla sorumluluk makamında olan yetkililerimize iletiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "İHANET, YOLU", İLE, RESMİ, MÜCADELE, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı