Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 18:28
 
KORONAVİRÜS KAYGISINA TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK
Bolu’da, koronavirüs tedbirleri kapsamında evinde kalarak kendini izole vatandaşlara, telefonla psikolog desteği hizmete sunuldu.
SAĞLIK Haberi
KORONAVİRÜS KAYGISINA TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Bolu’da, evinde kalarak kendini izole eden vatandaşlara ruh sağlıklarını koruyabilmeleri adına İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Covid-19 Psikososyal Destek Hattı hizmete açıldı. Vatandaşlar, hafta içi saat 08.30 ile 17.00 saatleri arasında 0374 217 44 14 numaralı telefonu arayarak, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Refika Baysal Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde görevli psikologlardan salgın süresi boyunca destek görebilecekler.

“RUH SAĞLIĞIMIZ DA İSTER İSTEMEZ SÜREÇTEN ETKİLENİYOR”

Verilen hizmet hakkında bilgi veren Sosyal Çalışmacı Hicret Betül Kılıç, vatandaşların süreçte ister istemez ruh sağlığının etkilendiğini belirterek, “Covid-19 virüsü yaş fark etmeksizin her yaş grubunu fiziksel ve ruhsal açıdan da etkiliyor. Yeni tip koronadan korunmak için hem sağlık çalışanları hem de toplum olarak tüm önlemlere özveriyle uymaya çalışıyoruz. Bunun yanında ruh sağlığımız da ister istemez süreçten etkileniyor. Bu kapsamda stresle başa çıkma, kaygı yönetme becerilerimizi artırmak için önlemler de almamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak Refika Baysal Sağlıklı Hayat Merkezi’nde herkesimden vatandaşımıza hizmet verebilmek için Psikososyal Destek Hizmet Hattı kuruldu” dedi.

“BUNUN FARKINA VARABİLMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Yapılan telefon görüşmeleri ile ilgili konuşan Kılıç, “Burada yaptığımız görüşmelerde, salgın sürecinde ortaya çıkabilecek tepkiler neler, bu verdiğimiz tepkiler normal mi yoksa anormal mi bunun farkına varabilmeyi amaçlıyoruz. Kendimizi bu süreçte iyi hissetmek için evimizde ailemizle, çocuklarımızla neler yapabiliriz konuşmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımıza Covid 19’u nasıl anlatabiliriz, onları korkuya kaptırmadan nasıl açıklamamız gerekiyor onu konuşacağız. Bir de baş etme becerilerimizi nasıl  geliştirebiliriz, stresimizle nasıl başa çıkabiliriz gibi konuların ele alındığı bir hat” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORONAVİRÜS, KAYGISINA, TELEFONLA, PSİKOLOJİK, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı