Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 17:34
 
“GEÇİNEMİYORUZ, İSYANDAYIZ”
Tüm Emekli Sen Bolu Şubesi tarafından emekli maaşlarının yoksulluk sınırının altında olduğuna dikkat çekerek emeklilerin açlığa mahkûm edilmek istenildiğini dile getirdiler. Tüm Emekliler Sendikası Bolu Şube Başkanlığı adına açıklamada bulunan Emine Atıcı; “Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
“GEÇİNEMİYORUZ, İSYANDAYIZ”

HABER: ALİ ÇAĞRI DEMİRTAŞ

“BÜTÜN BİR ÜLKE KARARNAMELERLE YÖNETİLİR HALE GELMİŞTİR”

Tüm Emekli Sen Bolu Şubesi üyesi Emine Atıcı, siyasi alandaki Başkanlık Sistemi yönetiminin antidemokratik olduğunu belirterek; “Siyasi alandaki yönetememe krizini “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile çözmeye çalışsa da, sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmakta, sistem değişikliği ile iyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, HDP’ye açılan kapatma davası, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK SİSTEMİNİN EKSİKLİKLERİNİN DAHA İYİ GÖRÜLDÜ”

Koronavirüs salgınla mücadele döneminde, sağlık sisteminde eksikliklerin görüldüğünün altını çizen Atıcı, “Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen koronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir” şeklinde konuştu.

“EMEKLİLERİ AÇLIĞA MAHKÛM ETMEK İSTİYORLAR”

Emeklilerin aldıkları maaşları yetersiz olduğunu, bu maaşların yoksulluk sınırının altında olduğunu ifade eden Emine Atıcı; “Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar” dedi.

Asgari ücret ile emekli maaşlarının arasındaki farktan bahsederek emeklilerin açlık sınırının altına mahkum edilmek istendiğini söyleyen Atıcı; “Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse 50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 TL’nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkûm etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.” diye konuştu.

Dini bayramlarda verilen ikramiyeler bayram harçlığıdır diyen Atıcı, ”İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“SÖZÜN KISASI GEÇİNEMİYORUZ”

Son olarak geçinemediklerini, açlığa mahkûm edildiklerini, yok sayıldıklarını, bu yüzden seslerini duyurmaya ve demokratik tepkilerini göstermeye kararlı olduklarını vurgulayan Atıcı; “Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.  Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “GEÇİNEMİYORUZ,, İSYANDAYIZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı