Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 12:27
 
GÖYNÜK’TE YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI
Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Göynük’te yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı.
EKONOMİ Haberi
GÖYNÜK’TE YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

Göynük ilçesinde Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yaklaşık 300 üreticiye 50 hibe ile 20 bin dekar alan için yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

Haber: Servet Gökçek

Yağlık ayçiçeği tohum dağıtımına, Göynük Kaymakamı Sayın Muhammet Serdar Erdoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın İzzet Murat , AK Parti İl Başkanı Sayın Suat Güner, AK Parti Göynük İlçe Başkanı Sayın Mehmet Demiröz, , Göynük Ziraat Odası Başkanı İdris armağan ve ayçiçeği yetiştiricisi üreticiler katıldı.

“YETİŞTİRİCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Göynük Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, Göynük ilçesinin tarımsal üretimde ön sıralarda yer almakla birlikte olup ağırlığı yağlık ayçiçeğinin oluşturduğunu belirterek, “İlçemiz tarımsal üretimde ön sıralarda yer almakla birlikte ağırlığı yağlık ayçiçeği oluşturmaktır. İlçemiz üreticilerine devletimizin sağladı imkan ile maliyeti yüksek tohumlara üreticilerimiz daha kolay ulaşım imkanı bulacaktır. Ayçiçeği tohumları yetiştiricilerimize hayırlı olsun” dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Göynük Kaymakamından sonra AK Parti İl Başkanı Sayın Suat Güner bir konuşma yaptı. Güner, “Devletimiz her koşulda çiftçilerimizin yanında olmuş, ihtiyaçlara göre üreticilerimizi desteklemiş ve desteklemeye devam etmektedir. Yağlık ayçiçeği tohumlarımız üreticilerimize hayırlı bereketli olsun” şeklinde konuştu.

“GÖYNÜK İLÇEMİZ YAĞLIK AYÇİÇEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE ÇOK UYGUN”

Güner’in konuşmasının ardından Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat bir konuşma yaptı. İzzet Murat, Göynük ilçesinin iklim ve toprak yapısının yağlık ayçiçeği yetiştiriciliğine son derece uygun olduğundan bahsederek, “İlçemizde 2000’li yılların başlarında ekilmeye başlanan Yağlık Ayçiçeği ekim alanı 2020 yılı verilerine göre yaklaşık 18.000 dekarlara ulaşmıştır. 2021 yılında Yağlık Ayçiçeği ekim alanlarının dağıtımını yapacağımız 50 hibeli 800 paket tohum ile 20.000 dekarları geçmesini hedeflemekteyiz. Göynük ilçemizin iklim ve toprak yapısının Yağlık Ayçiçeği yetiştiriciliğine son derece uygun olması nedeniyle ortalama 250 Kg ve üzeri verimler beklemekteyiz. Ayrıca aynı proje kapsamında 100 paket tohum Merkez, Mudurnu ve Seben ilçelerimize dağıtılarak buralarda da yaklaşık 2.500-3.000 dekar alanın ekimi ile toplamda 900 paket tohum ile ilimiz genelinde 22.500-23.000 dekar ekim hedeflenmektedir.  Amacımız üreticilerimizin en büyük girdilerinden biri olan tohumu uygun fiyata tedarik ederek bitkisel üretim miktarımızı arttırmaktır. Bu bağlamda sağladığı ek ödenek ile Bolu’lu çiftçilerimizin tohumluğa uygun fiyatlardan ulaşmasını temin eden Sayın Bakan Yardımcımız Fatih Metin Bey başta olmak üzere Sayın Valimiz Ahmet Ümit, değerli Bolu Milletvekillerimiz Sayın Arzu Aydın ile Sayın Fehmi Küpçü, İl Özel İdaremize ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖYNÜK’TE, YAĞLIK, AYÇİÇEĞİ, TOHUMU, DAĞITILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı