Haber Detayı
11 Şubat 2021 - Perşembe 10:25
 
KORONAVİRÜSE ÇOK BENZEYEN YENİ VİRÜS KEŞFEDİLDİ!
Yeni tip koronavirüsün kökenini araştıran bilim insanları, Tayland’ın doğusunda yaşayan yarasalarında Kovid-19’a neden olan Sars-CoV-2 virüsüne yüzde 90’dan daha fazla benzeyen farklı bir virüs türü keşfetti.
SAĞLIK Haberi
KORONAVİRÜSE ÇOK BENZEYEN YENİ VİRÜS KEŞFEDİLDİ!

Dünya henüz koronavirüs salgınını yenememişken bilim insanlarından korkutan bir haber daha geldi. DSÖ ekibi Vuhan’da Kovid-19’un kökenini inceleyedursun yeni sonuçlanan bir araştırmaya göre Tayland’da koronavirüse çok benzeyen; hatta Kovid-19’un ‘akrabası’ olarak tanımlanan yeni bir virüs keşfedildi. Virüsün isminin ise “RacCS203” olduğu açıklandı.

YÜZDE 91,5 BENZERLİK

Singapur Üniversitesi’nden Profesör Lin-Fa Wang liderliğindeki uluslararası bir ekip, koronavirüse neden olan Sars-CoV-2 ile akraba olan birçok virüs türünün Asya’nın çeşitli bölgelerinde dolaştığını açıkladı. Araştırmacılar, at nalı yarasalarındaki virüsü RacCS203 olarak adlandırdıklarını ve SARS-CoV-2’nin genetik koduyla yüzde 91,5 benzerlik sergilediğini söyledi.

Bilim insanları, Tayland’ın doğusundaki bir vahşi yaşam sığınağındaki at nalı yarasalarında Kovid-19’a neden olan ile çok büyük genetik benzerliğe sahip bir virüs keşfetti. Bilim adamlarının keşfi, virüslerin bulunduğu alanı 4 bin 800 kilometrelik bir mesafeye kadar genişlettiği ifade edildi.

“TAYLAND İLE SINIRLI DEĞİL”

Bilim insanlarının yaptığı araştırmanın Nature Communications’da yayınlandığı ifade edildi. Araştırmacılar, örnekleme alanının yalnızca Tayland ile sınırlı olduğunu, ancak Sars-CoV-2 ile yüksek derecede genetik bağa sahip olan koronavirüslerin birçok ülkedeki yarasalarda yaygın olarak bulunduğundan emin olduklarını ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORONAVİRÜSE, ÇOK, BENZEYEN, YENİ, VİRÜS, KEŞFEDİLDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı