Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 16:06
 
TOPRAK ANALİZLERİ ÜCRETSİZ
​İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Toprak Analizi Desteği Projesi" kapsamında toprak analizleri ücretsiz yapılacak.
EKONOMİ Haberi
TOPRAK ANALİZLERİ ÜCRETSİZ

İl ​Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Toprak Analizi Desteği Projesi” ile çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Çiftçilerin topraklarındaki verimliliği sürdürmeleri, olumsuz etkileri azaltmak ve doğru gübre kullanımı sağlamak için toprak analizini ücretsiz olarak yapacak.

“EN YÜKSEK VERİMİ VE EN KALİTELİ ÜRÜNÜ ELDE ETMEK”

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, tarımsal üretimdeki amaç, toprak analizlerindeki amaç ve toprak analizine ayrılan ödenek hakkında bilgilere yer verildi. Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Tarımsal üretimde amaç, mümkün olan en yüksek verimi ve en kaliteli ürünü elde etmektir. Tarımsal üretimde bol ve kaliteli ürün elde edebilmek için gerekli girdiler arasında kimyevi gübreler önemli yer tutar. Su, ilaç, tohumluk, gübre, makine vb. zirai girdilerin etkileri dikkate alındığında; tek başına gübrenin mahsul verimini 50-70 kadar arttırdığı tespit edilmiştir. Bu amaca ulaşmanın en etkili yolu; toprağımızın analiz sonucuna göre dengeli düzenli gübrelenmesidir. Yapılan toprak analizlerinde amaç; toprağın mevcut besin maddeleri durumunu ortaya koymak, yetiştirilecek ürüne ve iklim koşullarına göre yeterli gübre miktarını belirlemek, en az girdi ile en ekonomik ve en yüksek verime ulaşmak, dengesiz gübrelemenin toprak ve bitkideki olumsuz etkilerini azaltmak, toprakların verimliliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak, toprağa yanlış cins gübre verilmesini engellemek, gübrenin toprağa doğru bir zamanda doğru bir şekilde verilmesini sağlamak, toprakların ve yer altı su kaynakların kirlenmesini önlemek, kimyevi gübre yerine,  organik ve çiftlik gübrelerinin kullanımını teşvik etmek, ekolojik dengenin bozulmasını engellemek, çiftçilerin bilinçlendirilerek kaliteli ve sağlıklı ürünler yetiştirmek, yapılan analizler neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda bölge topraklarının verimlilik durumunu tespit etmektir” denildi.

TOPRAK ANALİZİNE 50 BİN TL’LİK ÖDENEK

Tarım ve Orman Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkalığı, döner sermaye işletmelerinin 2021 yılı ekonomik paket olarak bir adet toprak analiz bedelinin 110,00 TL olarak belirlendiğini açıklayarak, “Bakanlığımız İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, Döner sermaye İşletmelerinin 2021 yılı ekonomik paket olarak bir adet toprak analiz bedeli 110,00 TL olarak belirlenmiştir. İl Müdürlüğümüzce hazırlanan "Toprak Analizi Desteği Projesi" ile İlimizde üretim yapan çiftçilerimize yönelik, Valiliğimizin ve İl Özel İdaremizin ayırmış olduğu 50.000 TL tutarındaki ödenek ile Laboratuvarımızda Standart toprak verimlilik analizi olan (Saturasyon, Tuz, pH, Kireç, Fosfor, Potasyum ve Organik Madde) analizleri ücretsiz yapılacaktır. Önümüzdeki üretim sezonu için Mart-Nisan aylarında ekim ya da dikim yapılmadan önce hububat üretimi için Eylül – Ekim aylarında topraklarımızda eksilen bitki besin elementlerinin ve toprağımızın verim durumunun ölçülebilmesi, toprağımızı ve cebimizi korumak için mutlaka toprak analizlerimizi yaptıralım” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOPRAK, ANALİZLERİ, ÜCRETSİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı